Почна предпродажбата на електричниот ID. Buzz

ОБЈАВЕНО НА:

Volkswagen објави дека компанијата веќе прифаќа порачки за целосно новите и 100% електрични ID. Buzz и ID. Buzz Cargo, кое може да се користи за семејството, мали бизниси или пак како доставно возило во компанијата. Без да се земе предвид еколошкиот бонус во Германија, бруто цената на ID. Buzz Pro со пет седишта е 64.581,30 евра (во Германија). Бруто цени за ID. Buzz Cargo започнува од 54.430,60 евра (во Германија). Првите возила на купувачите ќе им бидат испорачани наесен оваа година.

Со ID.Buzz, од Volkswagen додаваат уште еден модел на успешното ID семејство, кое се состои од ID.3, ID.4 и ID.5 во Европа, а исто така го зајакнува темпото на својата електрична офанзива како дел од стратегијата ACCELERATE. До 2030 година се планира најмалку 70 отсто од продажбата на VW во Европа да доаѓа од целосно електрични возила.

Целта е да се намалат емисиите на CO2 по возило до 40 проценти веднаш до 2030 година. На својот пат кон НУЛА, компанијата има намера да стане климатски неутрална најдоцна до 2050 година. ID. Buzz и ID. Buzz Cargo се произведуваат во фабриката за комерцијални возила на Volkswagen во Хановер и е јаглеродно неутрална при предавањето на нивните клиенти.

ID. Buzz со пет седишта. првично ќе се нуди во верзијата Pro со високи спецификации во Европа. ID. Buzz Cargo ќе биде достапен паралелно со лансирањето на пазарот. ID. Buzz ќе биде стандардно опремен со најголемата батерија на ID. семејството досега. Литиум-јонската батерија нуди енергетска содржина од 77 kWh (82 kWh бруто) и испорачува електричен погонски мотор од 150 kW (204 КС) одзади со вртежен момент од 310 Nm. Потрошувачка на WLTP: 20,6 kWh/100 km (Cargo: 20,4 kWh/100 km). Досегот е до 421 километар (Cargo: 424 км). На станицата за брзо полнење на еднонасочна струја, батеријата може да се наполни од 5 до 80 проценти од нејзиниот капацитет за околу 30 минути со максимална моќност на полнење до 170 kW.

Новата функција Plug & Charge го прави полнењето DC уште поудобно: штом клиентот го приклучи кабелот за полнење, шифрирана и сигурна комуникација во согласност со стандардот ISO 15118 започнува помеѓу автомобилот и станицата за полнење. Овој процес на автентикација трае само неколку секунди пред да започне полнењето. Наплатата потоа функционира на вообичаен начин преку We Charge. Plug & Charge ќе биде достапен во мрежите Ionity, Aral, bp, Enel, EON, Iberdrola и eviny во 2022 година.

Volkswagen Leasing GmbH предвиде и можност за лизинг на електрични возила, при што цените почнуваат од 661 евро за Cargo верзијата и 693 евра за патничката верзија. Во стандардната конфигурација на седиштата на патничката верзија на Volkswagen ID. Buzz, товарниот волумен на електричниот автомобил е 1.121 литри, а кај товарната верзија волуменот од 3,9 кубни метри.

При дизајнирање на внатрешноста на Volkswagen ID. Buzz, тимот на брендот посвети сериозно внимание на неговата еко-одговорна имплементација, а внатре може да се најдат уште повеќе рециклирани материјали. ID. Buzz и ID. Buzz Cargo ќе бидат првата пазарна понуди на Volkswagen, која нема да содржи природна кожа.

ID. Buzz ќе биде достапен во седум основни бои на екстериерот, како и четири контрасти со две бои.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK