Коe Porshce е побрзo: 911 Turbo S или Taycan Turbo S? (ВИДЕО)

ОБЈАВЕНО НА:

Во трка на забрзување меѓу Porsche 911 Turbo S и Porsche Taycan Turbo S може да е види дуел на електричен автомобил против автомобил со мотор со внатрешно согорување.

Велика Британија го успори падот на продажби за јуни, а новорегистрирани возила за третина.

Porsche 911 го движи 3.8-литарски Turbo S мотор кој произведува 650 коњски сили и 800 Nm максимален вртежен момент, а неговиот противник со два електромотори и има 1050 Nm вртежен момент и сила од 761 коњска сила.

Перформансите на овие возила предизвикуваат ежење, но погледнете ако сакате да дознаете кој победи во трката?

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK