Kia ќе имаат евтин кросовер за Европа

ОБЈАВЕНО НА:

Корејците претставија цела линија на електрични автомобили кои ќе се појават во следните неколку години. Сепак, сега стана познато дека брендот подготвува уште еден новитет – компактен и ефтин кросовер наменет за европските пазари, кој моментално ја има ознаката за моделот EV2.

Новитетот ќе биде пуштен во продажба во 2026 година. а ќе бидат насочени кон европскиот пазар. Компанијата сè уште не го покажала електричниот автомобил, туку само откри некои од неговите карактеристики. Ситуацијата беше поправена од независни уметници кои објавија интерпретација на моделот.

Познато е дека новиот модел ќе го замени Kia Rio, кој беше тргнат од производната лента и ќе биде најевтиниот електричен автомобил во линијата на производителот.

Цената ќе биде под 30.000 евра. Кросоверот ќе биде изработен во ист стил како и поголемите EV3 и EV4. Ќе биде стилски и модерен, ќе добие голем број иновативни решенија и во внатрешноста и во внатрешноста.

Компанијата го позиционираше автомобилот како конкурент на VW ID.2, Renault 5 и Citroen e-C3. Се очекува Kia EV2 да користи скратена верзија на платформата E-GMP. Иновацијата ќе има електромотор и батерија со капацитет од 58 kWh. Неговото производство ќе биде во фабриката на компанијата во Словачка.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK