Како се прави автомобилот со најмоќниот трицилиндричен турбомотор во светот (ВИДЕО)

ОБЈАВЕНО НА:

Во видеото кое е целосно посветено на најмоќната трицилиндрична верзија на Tоyоtа Yаris, се тврди дека хечбекот треба да се смета за полноправен спортски автомобил, вклучително и зошто активни автомобилски тркачи учествувале во неговиот развој (главно во сферата на рели спортот).

Основната идеја, која производителот се труди да им ја пренесе на гледачите, сепак, е сосема друга. Направен е на специјално организираната линија во фабриката на Toyota во Мотомачи.

Оваа линија е целосно за потребите на единицата GR и e конструирана според тој начин дека делот на рачната работна сила на тоа значително ги надминува сличните индикатори на другите транспортери.

И Tоyоtа тврди, дека го создале овој транспортер со цел да се лансираат милиони спортски автомобили.

Соодветно може лесно да се претпостави дека GR Yаris нема да остане единствениот модел кој се склопува. Многу е веројатно дека јапонскиот концерн наскоро ќе претстави нов спортски автомобил.

Што се однесува до самиот субкомпактен хот хеч, неговите разлики од цивилниот модел се не само во трицилиндричниот турбо мотор со моќност од 272 коњски сили и систем за погон на четири тркала.

На пример таков Yaris има многу поцврсто тело. Тој е лишен од двете задни врати, а во замена добил 200 дополнителни точки за заварување.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK