Fiat подготвува нов буџетски модел за Европа

ОБЈАВЕНО НА:

Новиот буџетски модел на FIAT ќе биде компактен хечбек кој ќе се натпреварува со новиот Volkswagen Polo, Nissan Micra и Seat Ibiza. Станува збор за хечбек на од Б сегментот што ценовно ќе им конкурира на буџетски автомобили.

Новиот Fiat модел ќе биде претставен следниот месец а кај дилерите ќе треба да се појав во 2018 година. Најверојатно, производството на новиот автомобил ќе се развива во српската компанија во Крагуевац, каде што во моментов се произведува Fiat 500L.

Буџетскиот хечбек ќе го замени FIAT Punto на европскиот пазар и ќе го заземе своето место под Tipo. Автомобилот е развиен на платформата што се користи во хечбек Argo понудена на пазарите во Латинска Америка, но ќе се разликува по неговиот дизајн.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK