Електричен мопед дизајниран од Pininfarina чини 14.500 долари

ОБЈАВЕНО НА:

Ако некој ви каже за новиот PF40 дизајниран од италијанската куќа Pininfarina, можеби ќе помислите дека станува збор за нов изглед на Ferrari F40. Но, PF40 е нешто друго, целосно електричен мопед што го продава холандската компанија наречена Eysing.

PF40 е првиот производ од соработката помеѓу Pininfarina и Eysing. Ретро-футуристичкиот дизајн на e-moped е инспириран од мотоциклите од 30-тите. Eysing беше производител на автомобили и мотоцикли основан во 1903 година.

Моделот PF40 има тенко и извајано тело, винтиџ тркалезни фарови, аналоген тахометар и црни шилести тркала од 26 инчи изработени од полиран алуминиум. Пред седлото има мал простор за складирање со проѕирен капак. Покрај стилот, Pininfarina ја дизајнираше и шасијата на е-мопедот.

Електричниот мотор произведува 2,6 КС, и е поставен на долниот дел заедно со литиум-јонската батерија од 35 Ah. Максималната брзина е ограничена на 25 km/h или 45 km/h во зависност од верзијата. Проценетиот опсег помеѓу полнењата е 80-100 km. Полнењето трае 8 часа од обичен штекер или 4 часа од брз полнач.

Е-мопедот е прилично лесен, има 60 килограми. Максималната дозволена тежина е 175 кг. вклучувајќи возач, багаж и додатоци. Ова значи дека за безбедно да го возите, треба да тежите помалку од 115 кг. со вашата облека.

Eysing PF40 беше премиерно прикажан на Masters Expo 2022 во Амстердам и веќе е достапен за нарачки однапред од официјалната веб-страница. Сепак, првите испораки се закажани за 2024 година, така што потенцијалните купувачи треба да бидат вооружени со трпение.

Цената за стилскиот целосно електричен дво тркала започнува од 13.780 евра (што е еквивалент на 14.530 долари според денешните девизни курсеви).

Сопствениците ќе можат да ја следат локацијата на мопедот во секое време преку апликацијата Eysing Connect на нивниот паметен телефон. Според компанијата, ако PF40 не е таму каде што сте го оставиле, нивните „експерти за безбедност“ ќе го „лоцираат и вратат е-мопедот“.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK