Уште еден гигант во трката: Samsung ќе тестира автономни возила

ОБЈАВЕНО НА:

Дека автономните возила се иднината покажува и фактот што сѐ поголем број на компании, не само од автомобилската индустрија туку и од други сектори се вклучуваат во развојот и тестирањето на ваквите возила. Samsung е последната компанија што добива дозвола да тестирање на автономни возила по улиците Јужна Кореја.

Според весникот The Korea Herald, компанијата добила „зелено светло“ од Министерството за инфрасруктура и транспорт, и имаат намера да работат на развој на бројот на сензори и компјутерски модули со вештачка интелегенција и технологиите со длабоко учење.

Многу малку се знае за прототипот што Samsung ќе го користи, но локалните медиуми тврдат дека тоа е всушност возило на Hyundai што ќе биде опремено со сензори и камери од Samsung Electronics.

Исто како и Apple, и Samsung не планира да промовира автономно возило туку само ќе развива технологија потребна за побрзо приближување на овие возила до масовно производство.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK