Совети: Како да купите поевтини авио билети

ОБЈАВЕНО НА:

Последниве години, нискотарифните превозници направија револуција во туризмот во целина, овозможувајќи им на илјадници луѓе да патуваат по поволни цени. Интересот за т.н. нискито тарифни летови се големи и, според аналитичарите, ќе бидат дополнително зајакнати. Од Скопје засега најпозната нискотарифна компанија што лета е Визеар која има повеќе дестинации за Европа, но и Пегасус.

Еве неколку совети за тоа како да се купат евтини авионски билети:

Купи билети онлајн
Ако го купите вашиот авионски билети преку интернет, добивате низа дополнителни предности како можност да се споредат во реално време цените понудени од различни авиокомпании, како и да ги искористат предностите од многуте промоции на интернет. Покрај тоа, имате можност веднаш да ја направите вашата резервација и да ја искористите ниската цена за време на купувањето. Последно, но не и најмалку важно, чекирањето преку интернет обично ве ослободува од таксата што би ја платиле ако се чекирате на самиот аеродорм.

Избегнувајте да купувате билети во петок
Цените на авионите се најскапи во петок, па затоа избегнувајте да направите резервации тогаш. Според многу статистички податоци, најдобриот ден за да купите авионски билет е вторник, бидејќи тогаш цените се најниски. Исто така, препорачливо е да направите резервација што е можно побрзо во текот на денот.

Купете ги вашите билети околу 50 дена пред летот
Друг важен фактор е времето помеѓу резервацијата и летот. Колку порано ќе го резервирате вашиот билет, толку поевтино ќе биде. Оптимален датум за нарачување на билет е околу 50 дена пред самиот лет, но прифатлив период е и меѓу 6 и 2 недели пред него. Ако одлучите да нарачате по овој период, ризикувате да платите значително поголем износ.

Избегнувајте време на топ сезони
Многу луѓе патуваат во топ сезона или датуми што се побарани и, соодветно, авио билети се поскапи. Такви се, на пример, август месец, кога е сезона на одмор, или декември, кога божиќните и новогодишните празници.

Прегледајте ги опциите за соседни датуми
Честопати патниците не мора да бидат на саканата дестинација на одреден ден. Во тој случај, тие исто така може да ги проверат цените на летовите три дена пред и три дена по назначениот датум што го избрале. Значи, тие се со поголема веројатност да бидат по повеќе прифатливи цени.

Политика за откажување на летот
Осигурувањето за откажување на билетите може да биде доста корисно, особено ако го резервирате вашиот лет премногу рано. На овој начин сте заштитени од настани надвор од вашата контрола, како што се инциденти или болести.

Имајте на ум за трошоците за патување од аеродромот
Често нискотарифните превозници летаат до помали аеродроми како Бове, Лутон или Шарлероа кои се оддалечени од крајната дестинација. Во такви случаи, добро е да се разгледаат трошоците од аеродромот до градот.

Вечерните летови се поевтини
Летови помеѓу 18 часот и полноќ се обично поевтини од оние во раните утрински часови. Ова не е секогаш погодна опција, но ако е можно, можете да ја користите, заштедувајќи нешто од парите. Во такви случаи, сепак е добро да си планирате многу внимателно транспортот, кој ќе го користите по слетувањето на авионот, бидејќи тоа ќе се случи доцна во ноќта.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK