Kia Stonic – нови детали за компактниот СУВ

ОБЈАВЕНО НА:

Корејска KIA објави нова галерија за новиот модел Stonic што до крајот на годинава треба да се појави на европскиот пазар. Stonic треба да биде ривал на Nissan Juke и Renault Captur, и другите модели од Б сегментот.

Новиот Kia Stonic се тврди дека е најприлагодливиот модел на брендот досега, бидејќи ќе биде понуден во 20 дво-тонски комбинации на бои, со избор од пет бои за покривот. Внатрешноста, исто така, нуди многу опции за персонализација, благодарение на достапниот опсег на живописни бои. Современиот инфозабавен систем доаѓа со Apple CarPlay и Android Auto како стандард.

За купувачите во Европа ќе има посебна спецификација на опремата, а од моторите што ќе бидат на располагање се: 1.0 литарски T-GDi турбо со 120 КС, заедно со атмосферски 1,25 и 1,4 литарски мотор. Дизелската понуда е 1.6 литарски мотор што овозможува и најниско ниво на емисија на гасови во рангот на понудата.

Во KIA велат дека управувањето и суспензијата се подесени според желбите на европските потрошувачи, нудејќи забавен карактер на патот и стабилно возење. Новата Stonic ја споделува платформата со новата Hyundai Kona.

Активниот безбедносен опсег вклучува функции како автономно сопирање во итен случај со препознавање на пешаци и сигнализација за преден судир, за откривање на слепите точки со сигнал за предупредување за заднина крст и за предупредување за напуштање на лента.

Новиот Stonic ја дели платформата со Kona и има слични димензии, должина – 4,2 метри, ширина – 1,8 и висина – 1,5 метри. Меѓуоскиното растојание е 2,6 метри. Багажникот има 352 литра, што е во самиот врв во сегментот.

Официјалната промоција за јавноста е на саемот во Франкфурти, и во третиот квартал од годинава ќе почне и продажбата.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK