RS4 Sport (2001), Dynamic photo, Colour: Imola Yellow, Audi RS 4 Avant edition 25 years, Dynamic photo, Colour: Imola Yellow

Audi RS4 слави 25 години – ограничена серија од само 250 возила

ОБЈАВЕНО НА:

Audi за 25 годишнината од првата генерација RS4 ќе пушти ограничена едиција RS4 Avant. Ова специјално издание служи како збогување со актуелниот модел пред претстојниот RS5 Avant да го заземе неговото место. Како и секоја ограничена серија има многу подобрувања, и секако цена која веднаш ви дава на знаење дека се работи за нешто „специјално“.

Audi RS4 Avant Edition 25 Years е ограничено издание (250 единици само за Европа) што го слави наследството на RS4. Може да се пофали со впечатлива Imola Yellow боја која му оддава почит на оригиналниот RS4, но други опции за боја се достапни за оние кои претпочитаат нешто подискретно. Затемнети акценти, сјајно црни лајсни и елементи од јаглеродни влакна има низ надворешноста, додека суптилните букви „RS4 edition 25 years“ ги красат задните прозорци.

Продуктивноста на моторот е исто така зголемена. Надградениот V6 мотор со твин-турбо сега испорачува 464 КС, што е за 20 КС повеќе од претходниот модел. повеќе во споредба со стандардниот модел. Тоа значи спринт од 0-100 км/ч за 3,7 секунди, што е подобрување за 0,4 секунди.
Надградениот диференцијал и ревидираниот софтвер за автоматски менувач придонесуваат за поостри ракувања, дополнително подобрено со стандардна прилагодлива суспензија.

Внатрешноста има промени типични за ограничена серија. Регистарската табличка на централната конзола ја означува нејзината ексклузивност, додека црн тапацир со жолти шевови и соодветни значки RS го комплетираат чувството. Дури и дигиталната табла со инструменти добива преуредување, нудејќи нов дизајн кој ги имитира класичните аналогни копчиња на оригиналниот RS4.

Audi RS4 Avant Edition 25 Years стандардно доаѓа со сет од 20-инчни тркала обвиткани во гуми Pirelli P Zero Corsa со високи перформанси. Но, тоа не е се. За навистина да го ослободи својот потенцијал на патеката, болидот вклучува втор комплет тркала Pirelli P Zero Trofeo RS, како и пар тркачки ракавици Alpinestars за возачот. Стандардните керамички сопирачки RS и спортскиот издувен систем RS со мат црни овални издувни цевки го комплетираат пакетот.

Почнувајќи од јуни Audi RS4 Avant Edition 25 Years ќе биде достапен за нарачки и почетната цена ќе биде 142.905 евра

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK