Претставен најмалиот СУВ на Volvo – моделот XC40 (Видео)

ОБЈАВЕНО НА:

Семејството на XC доби нов член, најмладиот модел во понудата на Volvo. За малиот СУВ ова е денот на неговото раѓање, бидејќи беа објавени официјалните фотографии, информации и видео.

Паралелно со премиерата на својот нов автомобил, од компанијата ја најавија и новата програма Care by Volvo со помош на која и со еднаква месечна претплата, се ветува ставање крај на прифатените за стандардни во моментов чекори по купување на нов автомобил, како преговори за цената на возило, првична исплата и разлики во цените.
Care by Volvo, која започна за првпат како пилот проект со новата XC40, ќе им понуди на клиентите на марката и можност за дополнителни услуги како надополнување на возилото, чистење, сервисирање и други услуги директно од претставник на компанијата.

Друга интересна новина кај Volvo XC40 е системот Volvo on Call која им овозможува на сопствениците да му го отстапи автомобилот на претставници на семејството или пријателите со помош на специјален софтвер клуч.
Volvo XC40 е не само трет глобален СУВ на компанијата, туку и прв создаден на новата модуларна платформа на марката- CMA која ќе биде користена во сите идни модели од серијата 40 на компанијата, вклучувајќи и целосно електрични автомобили.

XC40 ветува дека ќе им понуди на идните сопственици максимална безбедност, и за таа цел се потпира на сѐ познато од поголемите во семејства на брендот, системи за безбедност од серија 60 и серија 90, а од Volvo коментираат дека новиот предлог ќе биде најдобро опрема претставник во неговиот луксузен сегмент.
Опремата во XC40 ќе биде во системите како што се Pilot Assist, City Safety, камера за видео надзор околу целото возило и многу други.

При појавата на пазарот, Volvo XC40 ќе се нуди со D4 дизел и T5 Drive-E бензински мотор, а подоцна ќе бидат лансирани и верзии со хибриден и целосно електричен погон. Новиот модел ќе биде и првата понуда на компанијата, која ќе биде достапна со нов трицилиндричен мотор.
Производството на XC40 ќе започне во ноември, но Volvo веќе ги прифаќа нарачките за купување на новиот автомобил.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK