Fiat со нови електрични возила година – супермини и мал СУВ

ОБЈАВЕНО НА:

Италијанскиот бренд го потврди лансирањето на две нови електрични возила во второто полугодине од 2023 година. Објавата е вклучен во финансиските резултати на Stellantis за 2022 година.

Минатата година, извршниот директор на FIAT потврди четири нови модели на електрични возила до 2027 година, вклучувајќи Супермини и три кросовери.
Првиот модел ќе биде Fiat Punto и е едно од двeте лансирања што се очекуваат во 2023 година. Се уште неименуваниот модел ќе биде позициониран над 500e во понудата на Fiat и ќе ги делат своите основи со веќе достапните Peugeot 208 и Opel Corsa, како и со следната генерација на Citroen C3 и претстојниот Lancia Ypsilon.

FIAT, наводно, ќе понуди и електрични и благи хибридни опции за погон за својот нов мал хечбек.

Второто лансирање на ЕВ vozilo што се очекува за 2023 година е долгогодишниот FIAT 600. Овој модел со високо седење ќе се натпреварува во огромно популарниот B-SUV сегмент комбинирајќи повеќе практичност од конвенционалните хечбеци. Fiat 600 се очекува да биде тесно поврзан со Jeep Avenger и ќе биде произведен во истата фабрика во Tychy, Полска, повторно понудена со мотор со внатрешно согорување и EV. Ова треба да биде различен модел од следната генерација на Fiat 500X за кој се шпекулира дека порасне во големина.

Fiat ќе го донесе целосно електричниот 500E во Северна Америка во првиот квартал на 2024 година, четири години по првобитното деби во Европа.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK