Citroen најави голем кросовер со потрошувачка под 5 литри во град

ОБЈАВЕНО НА:

Компанијата Citroen го претстави новиот хибриден кросовер C5 Aircross Hybrid 136. Интересното кај оваа модификација е што троши помалку од 5 литри гориво на 100 километри поминати километри.

Новата хибридна верзија за Citroen C5 Aircross ќе биде една од најекономичните во моделската линија на марката. Ќе им се придружи на помоќните модификации, а истовремено ќе биде и поевтин.

Citroen C5 Aircross Hybrid 136 е опремен со 48-волтна хибридна технологија. Кросоверот ќе го користи електромоторот само при мали брзини, што ќе влијае на неговата потрошувачка, особено во урбани услови.

Кросоверот е опремен со хибриден погон базиран на 1,2-литарски трицилиндричен мотор PureTech и електричен мотор со капацитет од 28 КС. Системската моќност на двата агрегати е 136 КС, а максималниот вртежен момент е 230 Nm.

Исто така, Citroen C5 Aircross Hybrid 136 ќе добие нов автоматски менувач e-DCS6 со двојна спојка. Тоа ќе овозможи дополнително намалување на потрошувачката на гориво преку поголема ефикасност.

Потрошувачката на гориво на Citroen C5 Aircross Hybrid 136 се очекува да биде под 5 литри на 100 km во градот. Деталните карактеристики и цената на кросоверот ќе бидат објавени подоцна.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK