Ремек-дело: Работел шест години на дрвен Citroen 2CV (Видео)

ОБЈАВЕНО НА:

Последниот модел на Citroen 2CV слезе од производната лента пред 17 години, откако претходно четири децении беше дел од понудата на компанијата.
Но, она што го направи еден пензиониран столар заслужува огромна пофалба. Мишел Робилар работел шест години и вложил многу труд да го направи 2CV (deux chevaux – т.е. “два коња”), но од дрво.

Сакајќи да му оддадат почит за делото, Citroen овој примерок го стави на посебно место во својот онлајн Citroën Origins Museum. Уште повеќе – производителот го прави дури и “дрвениот” стил на Твитер и Фејсбук за Франција до 25. август. Логоата и насловите за профилната фотографијата и заглавието се измислени од столарот Паскал Арло.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK