VW со план годинава да произведат 800.000 електрични возила

ОБЈАВЕНО НА:

Volkswagen сака да произведе 800.000 електрични возила оваа година, бидејќи се обидува за неколку години да ја престигне Тесла како најголем светски производител на електрични возила.

Зборувајќи за агенцијата Ројтерс, шефот за продажба на VW, Хилдегард Вортман, изјави дека по 2022 година, германскиот производител на автомобили планира да произведе 1,3 милиони ЕВ во 2023 година додека работи на својата цел електрични возила да сочинуваат 50 отсто од целото негово производство до 2030 година.

Ако VW успее да произведе 800.000 ЕВ оваа година, тоа ќе го стави на второ место по Tesla во однос на производството на ЕВ. Tesla произведе 930.422 возила во и имаше 936.172 испораки. Лидерот на EV возила ги објави резултатите од првиот квартал од 2022 година, потврдувајќи дека произвеле повеќе од 305.000 возила во првите три месеци од годината и испорачал повеќе од 310.000 единици. Илон Маск тврди дека е „веројатно“ Tesla да произведе 1,5 милиони електрични возила до крајот на 2022 година.

На почетокот на овој месец, извршниот директор на VW, Херберт Дис, призна дека престигнувањето на Tesla како најголем светски производител на електрични возила до 2025 година нема да биде лесно, но ја повтори намерата на производителот на автомобили да го направи токму тоа.

Дис мисли дека VW може да ја престигне Тесла поради неговата поголема понуда на производи. Во својот обид да стане најголемиот светски производител на ЕВ, VW неодамна се обврза да инвестира 7,1 милијарди долари за производство на електрични возила во Северна Америка и ќе понуди 25 нови електрични возила на купувачите во САД, Канада и Мексико до 2030 година.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK