Нови проблеми за Tesla

ОБЈАВЕНО НА:

Tesla продолжува да објавува големи сервисни акции и повлекувања поради различни дефекти и фабрички пропусти. Според агенцијата Ројтерс, повикувајќи се на американската Национална управа за безбедност на сообраќајот на патиштата (NHTSA), причина за уште едно повлекување се светлата на електричниот автомобил, кои може периодично да не се вклучуваат.
Ова може да доведе до сообраќајни несреќи во текот на ноќта, иако досега не се забележани такви случаи. Проблемот потенцијално може да влијае на повеќе од 320.000 електрични автомобили на Tesla.

Во документот NHTSA се наведува дека проблемот со предните светла влијае на моделот 3 од моделската 2023 година и на моделот Y од моделиските 2020 до 2023 година. Истрагата покажа дека во некои случаи фаровите може да откажат поради софтверски проблем: може погрешно да идентификува неисправност при вклучување на електрониката.

Tesla пријави такви барања за гаранција, при што повеќето поплаки доаѓаат од клиенти надвор од САД. Во исто време, за среќа, сè уште не се добиени извештаи за инциденти поврзани со проблемот.

Tesla најави повлекување во САД пред помалку од една недела: во петокот се дозна дека воздушните перничиња на речиси 30.000 автомобили можеби не работат правилно. Реакцијата на берзата поврзана со дефектите беше непосредна и доведе до натамошен пад на акциите на производителот за три отсто, а со овој показател компанијата забележа најниско ниво во последните две години.

Според NHTSA, Tesla објави 19 повлекувања на возила од почетокот на оваа година, а четири од нив беа само во ноември. Покриле над 3,7 милиони автомобили. Повлекувањето на 1,1 милион електрични автомобили поради проблем со електричното стакло беше рекорд.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK