Skoda ги претстави внатрешните елементи на целосно новите генерации Kodiaq и Superb

ОБЈАВЕНО НА:

Пред светските премиери на новите генерации Kodiaq и Superb, Škoda ги открива нивните целосно редизајнирани ентериери, со дигитален кокпит, head-up дисплеј и 12,9-инчен слободно стоечки дисплеј за инфозабава.

DSG селекторот на менувачот е преместен во управувачкиот столб, сега давајќи им на предните патници повеќе простор, додека пространата централна конзола нуди повеќе простор за складирање. Подобрувајќи ја работата на внатрешноста, приспособливите паметни копчиња на Škoda овозможуваат лесна контрола.

Секое ротирачко копче обезбедува интуитивен пристап до различни функции на возилото, а дигиталниот дисплеј обезбедува брз, сеопфатен преглед во секое време. Во чекор кон поголема одржливост, Škoda сега користи тапацир направен од 100% рециклиран полиестер и за новиот Kodiaq и за Superb.

Питер Олах, раководител на Дизајн на ентериер во Škoda Auto, објаснува, „Ентериерите на Škoda претставуваат интуитивност, едноставност, фокусираност на клиентите и паметни решенија. Нашата најнова иновација, Škoda Smart Dials, ги прошири интуитивните опции за контролирање на функциите на автомобилот, комбинирајќи го најдоброто од двата света: физички контроли и дигитални дисплеи. Свежите ентериери на Kodiaq и Superb сега се одликуваат со голем, слободно стоечки дисплеј, селектор на менувачот поставен на управувачот и ненатрупана централна конзола. Овие подобрувања го отворија патот за попространа и пријатна внатрешност која не само што го привлекува окото, туку и нуди практичност и вистинска додадена вредност за нашите клиенти“.

Иновативни нови функции за уште поголема удобност
Škoda ги редизајнираше ентериерите на двата претстојни модели, вклучувајќи ги подобрувањата на управувачот, инструмент таблата, контролната табла и украсните облоги. За прв пат кај Škoda: менувачот се префрли на управувачкиот столб кај двата модели, што го прави особено достапен. Како резултат на тоа, централната конзола има уреден, јасно структуриран распоред, отворајќи дополнителен простор за совозачите.

За прв пат во Kodiaq и Superb се  вклучува head-up дисплеј кој го надополнува 10,25-инчниот виртуелен кокпит и самостоен централен инфозабавен дисплеј кој е поголем од кога било, со димензии од 12,9 инчи во дијагонала. Исто така, дебитирајќи, кај двата модели, Škoda Smart Dials се иновативни ротирачки копчиња кои паметно ги интегрираат хаптичките и дигиталните компоненти за поинтуитивно искуство.

Škoda Smart Dials: копчиња со дигитални дисплеи
Со воведувањето на Škoda Smart Dials, чешкиот производител на автомобили ја подигнува докажаната комбинација на хаптички и дигитални контроли во своите возила на следното ниво. Овој целосно нов пристап се состои од три ротациони копчиња под инфозабавниот екран, секое со дигитален дисплеј од 32 милиметри. Тие овозможуваат брз пристап до бројни функции на возилото врз основа на нивото на опрема. Двете надворешни паметни копчиња за возачот и совозачот ја контролираат внатрешната температура, греењето на седиштата и вентилацијата на седиштата, прикажувајќи ја моментално активната функција. Централниот паметен бројчаник контролира до четири различни функции, како што се јачината на звукот на инфозабавата, брзината на вентилаторот, насоката на воздухот, паметната климатизација, режимите на возење и зумирањето на картата. Централниот паметен бројчаник е конфигуриран преку менито за инфозабавниот систем, а со држење на копчето се префрла помеѓу функциите.

Проширен опсег на функции Simply Clever
Потрагата за зголемена удобност во автомобилите е очигледна во новите додатоци, вклучително и Phone Box со можности за брзо индуктивно полнење на паметни телефони до 15 W – а кај Kodiaq, ова се протега на два телефони – поврзано со функцијата за активно ладење. Дополнително, патниците добиваат најмногу четири USB-C порти со излезна моќност од 45 W, како и пригоден USB-C приклучок од 15 W на ретровизорот.

Новиот Kodiaq е достапен со ergo седишта комплетирани со функција за пневматска масажа. Патниците на задните седишта ќе го ценат и просторот за складирање на свежо место во централниот тунел. Во Superb, редизајнираниот управувач, таблата со инструменти и украсните елементи на облогата беспрекорно се комбинираат со подобрените опционални седишта за масажа. Тие сега вклучуваат десет пневматски контролирани перничиња за масажа и широк избор на програми, со четиринасочна прилагодлива лумбална поддршка. Соодветно на Kodiaq, сите функции за греење на седиштата, управувачот, предното ветробранско стакло и задното стакло може лесно да се управуваат преку копче за грејачи што може да се конфигурираат во менито за контрола на климата.

Одржливи материјали за сите текстили и две популарни Simply Clever карактеристики
Škoda ја демонстрира својата посветеност на одржливоста со користење на еколошки одговорни материјали за сите внатрешни текстили, како и за две култни карактеристики на Simply Clever: чадорот во возачката врата и стругалката за мраз. Продолжувајќи со пристапот на другите модели на Škoda, традиционалните линии на опрема се заменети со концептот Design Selections: во Kodiaq, клиентите можат да се одлучат за Loft, Lounge или ecoSuite во црна или коњак боја, со текстил изработен од 100% рециклиран полиестер. Кожата во ecoSuite Design Selection има корист од еко-пријателскиот процес на потемнување со помош на остатоци од преработка на зрна кафе. За четвртата генерација на Superb, нивото на опременост Essence го вклучува Design Selection Studio, со избор за изборното ниво на опременост што ги опфаќа Loft и Lounge, како и Design Selection Suite во црна боја и коњак. Врвниот модел L&K ја проширува понудата со Design Selection L&K Suite во црна и коњак боја, која може да се пофали со кожа одржливо штавената со помош на отпадна вода од преработка на маслинки.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK