Volvo EX30 во Македонија – најсовремена технологија во мало пакување

ОБЈАВЕНО НА:

Ако планот на Volvo e EX30 да биде еден од најпродавани модели во наредните години и додека компанијата работи на остварување на овие амбиции најмалиот модел во понудата на шведскиот бренд веќе е во понудата и на македонскиот пазар. Новиот Volvo EX30 е најмалиот SUV досега на компанијата. И има атрактивна цена.

До средината на деценијата, половина од глобален обем на продажба на Volvo треба да бидат целосно електрични автомобили и да се достигне оперативна профитна маржа од 8-10%. Целта на Volvo е да продава само целосно електрични модели до 2030 година.

Кко дел од тие планови е и промовирањето и нудењето на модлеите, и особено н аовој мал СУВ што има атрактивна цена на сите пазари, па Македонија колку и да е мала, сепак е важен дел за Volvo. А овј модел на EX30 нуди и добар изглед, и добри перфромасни, неоспорен квалитет и секао атрактивна цена.

Volvo ви дава слобода да ја изберете технологијата на батерии што одговара на вашите потреби, што значи дека за EX30 се нудат три опции за погонски систем и два различни типа на батерии.  Ако поголемиот дел од времето го поминувате во град или патувате во пократки растојанија помеѓу полнењата, се нуди опција со еден мотор и LFP батерија. Батеријата LFP со стандарден опсег користи литиум, железо и фосфатна технологија, е поисплатлива и бара помалку ресурси за производство, што значи дека е најдобрата опција ако не Ви треба максимален опсег.

Ако сè уште сакате максимален опсег, ваша опција за EX30 е варијанта со продолжен опсег, со еден мотор со NMC батерија со продолжен опсег. Батеријата NMC содржи литиум, никел, манган и кобалт и генерира енергија поефикасно од варијантата LPF. Опцијата со еден мотор и продолжен опсег овозможува максимален опсег од 480 километри помеѓу полнењата.

Конечно, ако перформансите Ви се приоритет, изберете ја варијантата со два мотори и одлични перформанси, во која NMC батеријата се спојува со дополнителен втор електромотор. Оваа варијанта со погон на сите тркала на EX30 испорачува 315 kW (428 КС) и забрзува од 0 до 100 km/h за 3,6 секунди – тоа е официјално најдоброто забрзување во кој било од автомобилите на Volvo во историјата!

Друга предност на автомобилот EX30 е брзото полнење. Варијантата со два мотора и со продолжен опсег има капацитет за полнење до 153 kW, додека автомобилот со стандарден опсег има капацитет до 134 kW. Ова значи дека можете да ја наполните батеријата од 10 до 80% за нешто повеќе од 25 минути. Преку централниот екран на автомобилот и апликацијата, можете да ја видите јачината на струјата во ампери, максималното ниво на полнење и времето кога сакате да започнете со полнење.

Заштитната безбедносна технологија дополнително илустрира како применивме високи безбедносни стандарди на новиот мал SUV. Се одликува со најсовремена технологија за безбедност, како и супериорна конструкција која ги задоволува амбициозните барања за внатрешна безбедност – дизајнирана да ги подготви нашите автомобили за различни сценарија од реалниот свет.

EX30 исто така се стреми да го направи Вашиот живот практичен, релаксиран и пријатен во внатрешноста на автомобилот преку врвна технологија и практичен скандинавски дизајн. Можете да изберете еден од четирите различни ентериери со посебни изрази, а низ целата внатрешност има паметни решенија за складирање.

Се разбира сите сакаат да дознаат која е цената. Ако сметате дека електричните возила с ескапи, овој Volvo ќе ве разубеди. Почетната цена во Македонија е 36.000, а за топ изведбата би требало д аплатите нешто над 56.000 евра.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK