Tesla повторно ги намалува цените

ОБЈАВЕНО НА:

Американскиот производител на електрични возила Tesla повторно ги намали цените на своите два најскапи модели, што претставува петто намалување на цената на неговите возила оваа година.

На почетокот на годината компанијата најави значителни „прилагодувања на цените“ со цел полесно да се соочи со се посилната конкуренција на пазарот на електрични автомобили.

Овој пат најголем попуст доби моделот X, кој е поевтин за девет проценти, а најмалиот до најсилната верзија на моделот S, кој беше поевтин за четири проценти. Претходно, моделот беше намален до 20 проценти; точниот попуст зависи од опремата или моќноста на моторот на возилото.

Како што рече Илон Маск, основачот на Tesla, минатата недела, со попусти сакаат да ја елиминираат единствената причина поради која некои луѓе не се одлучуваат да купат Tesla.
„Желбата на луѓето да поседуваат Tesla е исклучително висока. Ограничувачкиот фактор е нивната способност за плаќање“, нагласи тој.

Компанијата во последниот квартал од минатата година оствари добивка од 3,7 милијарди долари, што е за 59 отсто повеќе во однос на истиот период претходната година.
Приходите скокнаа за 37 отсто на 24,3 милијарди долари. За добрите резултати придонесе зголемувањето на бројот на испорачани возила од 31% во однос на претходната година.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK