Volkswagen сподели нови информации за својот евтин електричен автомобил

ОБЈАВЕНО НА:

Volkswagen сподели повеќе информации за евтиниот електричен автомобил што наскоро ќе биде претставен на пазарот во Европа. По неуспешните преговори за соработка со Renault, VW објави планови за развој и производство на линија на достапни електрични автомобили целосно независно.

Иницијативата е насочена кон буџетските европски потрошувачи и има за цел директно да се натпреварува со растечкиот бран на кинески ЕВ што го преплавуваат пазарот. Клучниот елемент на стратегијата на VW се врти околу цена од 20.000 евра за новите електрични автомобили.

Ова претставува значително намалување во споредба со актуелната електрична понуда на VW, ID3, која започнува од околу 40.000 евра. Со постигнување на оваа агресивна ценовна цел, VW се надева дека сопственоста на електрични возила ќе стане подостапна реалност за европските потрошувачи.

Новиот бран на евтини електрични возила спаѓа во „семејството на електрични градски автомобили“ на VW. Ова семејство ќе вклучува неколку електрични хечбекови и теренци кои ќе одговараат на поширок опсег на преференции на потрошувачите.

Првичните четири електрични автомобили од семејството на електрични градски автомобили се очекува да бидат претставени до крајот на 2025 година.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK