Со најмоќниот пик-ап може да влечете 13 тона

ОБЈАВЕНО НА:

Ако барате моќно чудовиште со кое ќе можете лесно да ги влечете сите приколкi што ги имате, тогаш новиот Ram 3500 Heavy Duty е вистинскиот избор. Според компанијата новиот модел е пик-ап со најголем вртежен момент во сегментот и што нuди најголема моќност за влечење.

Возилото Ram 3500 Heavy Duty има 1.261 Нм. вртежен момент. Со оваа брутална моќ Ram сака да скокне на второто место по продажба во САД и да го мине Chevrolet Silverado (прв по традиција е F-серијата на Ford).

Ѕверот е опремен со 6.7-литарски дизел мотор и 6 брзински автоматски менувач Aisin. Способно е да влече приколка со тежина до 13,6 тони!  Според податоците на Ram тајната во влечната моќ на пикап од Моделот година 2018 се криела во зголемено притисок на турбо.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK