Електричното Volvo ќе има домет од 400 км.

ОБЈАВЕНО НА:

За 2019 година е најавено првото целосно електрично возило на Volvo, а според производителот истото ќе може да мине 402 км. со едно полнење на батериите. Цената на чинење ќе биде меѓу 35 и 40 илјади долари.

Извршниот директор на Volvo Cars USA, Лек Керсемејкер за време на саемот во Женева потврди дека возилото првично е наменето за американскиот пазар.

Она што е сѐ уште непознато, дали новото електрично возило ќе дели некоја од постојните платформи или пак ќе се развива некоја посебно за него. Без разлика што ќе се реши, од Volvo тврдат дека двете Volvo SPA платформи, и идната што треба да дојде на малата CMA, се флексибилни за да подржат и електричен погон.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK