Suzuki Јimny се повлекува од Европа – не може да ги исполни нормите за CO2

ОБЈАВЕНО НА:

Затегнување на правилата за испуштањето на емисиите на штетни гасови значат дека Suzuki Jimny ќе се повлече од европскиот пазар во наредните месеци. Suzuki потврди дека теренецот ќе биде отстранет од европскиот пазар подоцна оваа година. Според пишувањето на магазинот AutoExpress, jапонскиот производител изјавил дека снабдувањето на дилерите во Велика Британија ќе престане во наредните месеци, наведувајќи ги построги регулативи за емисија на емисии во ЕУ како причина за заминувањето на малиот СУВ.

Претходно оваа година, Suzuki објави дека Jimny ќе остане на продажба во „многу ограничен број“ во текот на 2020 година и дека автомобилот ќе се повлече од пазарот во 2021 година. Сепак, овој датум е сменет по пресудата на ЕУ дека сите производители на автомобили мора да обезбедат нивните возила да испуштаат не повеќе од 95g / km CO2, како просек низ нивната флота.

Како производител на мали автомобили и без „чисти електрични возила„ во своето портфолио, Suzuki има неколку непосредни опции освен да го уништи Jimny.

Релативно високите емисии на СО2 на Jimny се помеѓу 154 и 170g / km, заедно со неговата мала маса од 1,135 килограми, значи дека тоа е најновиот автомобил што не е во согласност со прописите. Овој тренд го загрозува и европскиот пазар на мали автомобили како целина. Иднината на градските автомобили изгледа се повеќе несигурна, бидејќи фирмите се борат да ги балансираат високите емисии и малата тежина против непропорционално скапите трошоци за развој и ниските профитни маргини на малите автомобили.

И додека Suzuki Swift Sport, Vitara и S-Cross треба да доаѓаат со благ хибриден систем како стандард, Jimny досега има достапност со релативно едноставен не-турбо 1,5-литарски бензински мотор кој нема добри перформаси во однос на CO2.

Suzuki вели дека „ќе вложи максимални напори да обезбеди испорака до своите клиенти кои веќе имаат нарачано“. Сепак, компанијата исто така објасни: „На лансирањето кон крајот на 2018 година, Suzuki објави дека повисокиот степен на емисија на СО2 на овој модел негативно ќе влијае на целиот негов опсег СО2 просек во Европа по 2020 година.“

Во последните месеци, клиентите на Jimny обично се додадоа на списокот на чекање наместо да oставаат депозити.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK