Електричниот Volkswagen ID.5 дебитира нудејќи и GTX верзија

ОБЈАВЕНО НА:

Volkswagen продолжува да ја проширува гамата на електрични автомобили претставувајќи купето со ознака ID.5. Моделот e постилска верзија на добро познатиот VW ID.4, кој ја доби наградата „Светски автомобил на годината“ за 2021 година.

Иако двата модели имаат речиси идентична визија, покрај дизајнот налик на купе, ID.5 може да се пофали и со поспортски браници слични на оние со зонака R, и плус мал спојлер позади. Кај моделот GTX има браници со поагресивен изглед и различни комбинации на бои.

Во внатрешноста, ID.5 ја зачува добро познатата конфигурација на ID.3 и ID.4 со 12-инчен екран на инфозабавниот систем во средината на контролната табла и мал екран пред воланот. Спортски ориентираниот GTX модел ги користи предностите на седишта и дополнителните амблеми на воланот и двата екрани од другите модели. И покрај обликот на каросеријата, ID.5 има багажник со зафатнина од 549 литри со подигнати седишта и 1561 литри со спуштени седишта.

Сличностите со ID.4 продолжуваат и кај погонот, каде што најмоќниот ID.5 GTX е дизајниран за два електромотори со максимална моќност од 299 КС.

Volkswagen ID.5 дебитира со најмоќната GTX верзија

Другите верзии се потпираат исклучиво на електричниот мотор со погон на задните тркала, кој генерира 174 или 204 КС, соодветно. Сите модели се опремени со батерија од 77 kWh, која обезбедува километража до 520 километри кај модели на заден погон, и до 480 километри кај моделот GTX. Брзото полнење може да овозможи додавање на околу 350 километри во рок од 30 минути.

Продажбата во Европа ќе започне на почетокот на 2022 година, а цените на моделите ќе станат познати непосредно пред тоа. Се очекува да биде малку поскап од ID.4 и ID.4 GTX.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK