Следниот Citroen C3 Aircross ќе биде со седум седишта

ОБЈАВЕНО НА:

Втората генерација на Citroen C3 Aircross ќе има подолга каросерија и попространа кабина

За време на презентацијата на целосно новиот Citroen e-C3, француската марка прикажа видео тизер од модел со три реда седишта за сегментот B-SUV. Citroen не го именуваше моделот, но очигледно е дека е наследник на стариот C3 Aircross кој се очекува да дебитира некаде во 2024 година.

Темниот тизер откри потпис на LED осветлување што е многу сличен на e-C3, бидејќи и двата се инспирирани од концептот Citroen Oli. Францускиот B-SUV зазема повисок и боксерски став од e-C3 како што се очекуваше, со значително подолго тело во споредба со неговиот претходник.

Моделот ќе може да превезува 7 патници во традиционален распоред 2+3+2. Ова ќе го направи Citroen C3 Aircross единствениот модел со 7-седиште во сегментот, нудејќи поголема алтернатива на Dacia Jogger.

Европскиот Citroen C3 Aircross ќе биде редизајнирана верзија на Новиот C3 Aircross кој првпат беше претставен во мај 2023 година за региони како Индија, Југоисточна Азија и Јужна Америка. Европската верзија се очекува да изгледа помодерно и да има поголема удобност, технологија и безбедносни карактеристики.

C3 Aircross на пазарот во ЕУ најверојатно ќе биде долг близу 4,32 m, што е 170 mm подолго од неговиот претходник.

Citroen не објави детали за претстојниот модел, но треба да се се нуди и во целосно електричен и во бензински погон. Ова е благодарение на приспособливоста на „платформата за паметни автомобили“ воведена во C3/e-C3, која најверојатно е дериват на архитектурата eCMP/CMP.

Истата развлечена верзија на новата архитектура ќе се користи во следната генерација на Opel Crossland, кој исто така доаѓа во 2024 година, продолжувајќи ја братската врска со Citroen C3 Aircross.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK