Korando e-Motion e првиот електромобил на SsangYong и доаѓа следната година

ОБЈАВЕНО НА:

SsangYong допрва треба да открие многу детали за Korando e-Motion, првиот електричен модел на марката. Јасно е дека треба да се појави на пазарот во почетокот на 2022 година – и во Европа. Има промена и во трговската политика на компанијата – за прв пат досега првите примероци од нов модел ќе бидат понудени во Европа, бидејќи тие секогаш оделе први кај корејските клиенти.

SsangYong потврдува дека новиот член на својата понуда има „спортски и динамичен изглед со карактеристични линии“. Акцентите на сина боја и затворената решетка го издвојуваат од неговите сестрински модели со конвенционален погон. Овие атрибути треба да го идентификуваат eMotion како електрично возило на прв поглед.

Електричен мотор со моќност од 140 kW / 190 КС обезбедува погон, додека батеријата со капацитет од 61,5 kWh, моментално достапна, овозможува опсег од 339 километри (WLTP).

Според производителот батеријата може да се наполни од 20 до 80 проценти за околу 33 минути преку CCS конекција.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK