Skoda Karoq – добитник на наградата „Најдобар нов дизајн“

ОБЈАВЕНО НА:

Читателите на германското списание „auto motor und sport“ го изгласаа новиот Skoda Karoq како најдобар нов дизајн во категоријата компактни SUV. Skoda Karoq преовладуваше против 17 натпреварувачи за да ја добие наградената „Autonis“ награда. Новите дизајнерски елементи на Skoda Karoq е типичен за брендот – емотивен и динамичен.

„Горди сме што Skoda Karoq беше ултимативно избран за најдобар нов дизајн од страна на читателите на „auto motor und sport“, рече Кристијан Струбе, член на одборот за технички развој на Skoda Karoq. „Експресивниот дизајн и јасен дизајнерски јазик на нашите возила е исклучително добро примен од страна на клиентите. Наградата „Autonis“ е потврда за нашата работа, а истовремено е и поттик за нас да го изостриме дизајнерскиот профил на нашите модели“, додаде Струбе.

Во 17-тата анкета на „Autonis“, 88 нови модели од последните 12 месеци водеа битка помеѓу себе во вкупно десет категории на возила. Областа на компактните SUV или off-road возила беше најжестоко конкурентна со 18 модели. Skoda Karoq освои 28,7% од 16.600 гласови, обезбедување на титулата Најдобар нов дизајн меѓу сите компактни SUV.

Емоционалниот и динамичен дизајн на Skoda Karoq, со јасни линии и кристални елементи, е карактеристичен за јазикот на SUV-дизајнот на брендот. На предната страна доминираат двете одделни единици на фаровите, решетката за ладилникот и тридимензионалниот дизајн на површината на браникот и хаубата. Кратките превирања, повлечениот заден дел, како и опаѓачката покривна линија, која е оптички проширена со контура во столбот Д, го карактеризираат моделот. Модерен дизајн кој вклучува ја вклучува и така наречената „торнадо“ линија, која се протега од предните крила до задни светла. Лакови на тркалата се затворени со широк панел на тркала – дизајн кој е типичен за SUV моделите на SKODA – и му дава на
Skoda Karoq особено моќен изглед.

Чешкиот производител на автомобили прогресивно ја движи својата SUV кампања со Skoda Karoq. Во прилог на својот моќен дизајн, KAROQ, исто така, може да се пофали со типичните квалитети на Skoda, како што се великодушниот простор, удобните функции Simply Clever и модерните решенија за поврзување. Од пролетта 2018 година, ова ќе биде првиот модел на брендот со дигитален инструмент-
кластер; информациите како што се брзина, вртежен момент и навигација се прикажуваат дигитално, наместо на аналоген кластер.

ПР соопштение на Порше Македонија

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK