Многу го бараат: Volvo привремено ги прекина нарачките за EX90

ОБЈАВЕНО НА:

Страдајќи од сопствениот успех, Volvo објави дека повеќе не прифаќа нови нарачки за моделот EX90. Причината за ова е што силната побарувачка го надмина производствениот капацитет на компанијата, бидејќи „огромниот прием“ му овозможи на брендот во сопственост на Geely да го распродаде првиот планиран производствен циклус.
Доколку не сте еден од првите купувачи, шведскиот производител најавува дека наскоро повторно ќе ги отвори нарачките, без прецизен датум. Треба да бидете трпеливи само.

Големиот електричен SUV се очекува да почне да се произведува во последниот квартал од оваа година и да се составува во Чарлстон, Јужна Каролина, како и во Ченгду, Кина.

За разлика од другите производители на автомобили кои со задоволство ја примаат вашата нарачка и ве тераат да чекате една или дури две години пред да ја преземете испораката, Volvo е попрагматичен. EX90 нема да го замени XC90, бидејќи вториот ќе остане во продажба со мотори со согорување во догледна иднина.

Најавата за привремено затворање на нарачките беше објавена во соопштение во врска со резултатите од првиот квартал од 2023 година. Во истиот документ, Volvo споменува дека електричното возило на почетната класа ќе биде претставено „за неколку месеци“ во форма на SUV позициониран под моделите XC40 и C40 Recharge.
Компанијата е уверена дека новиот модел, потенцијално наречен EX30, ќе им се допадне на помладите купувачи благодарение на пониската цена. Тој треба да биде лансиран на 15 јуни со „пристојна понуда“, се вели во изјавата дадена од извршниот директор Џим Роуан претходно оваа година.

Volvo беше еден од првите производители на автомобили што ги објави плановите да понуди целосно електричен опсег до крајот на деценијата. За да го постигне ова, има намера да лансира дополнителни електрични возила нудејќи барем еден модел до 2025 година.

Во извештајот на Ројтерс од почетокот на февруари се тврди дека до 2026 година ќе бидат воведени минимум шест возила со мотор без согорување. Нема да бидат сите SUV, како што компанијата соопшти дека нема целосно да ги напушти седаните и караваните.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK