McLaren и Gulf Oil повторно се парнери

ОБЈАВЕНО НА:

McLaren и Gulf Oil International Ltd денес најавија повеќегодишно стратешко партнерство во кое ќе се види Gulf, еден од најлегендарните тркачки брендови во соработка со светски познатиот тркачки тим „McLaren Racing“ и луксузната суперавтомобилска компанија „McLaren Automotive“.

Два реномирани брендови кои имаат долгогодишна и успешна историја во иднина ќе бидат партнери и ќе ги користат иновациите на двата бренда и водечките способности за рафинирање на победничката формула, како на тркачката патека така и на градските улици.

Соработката на Gulf со McLaren започна во 1968 година и продолжи до крајот на сезоната 1973 година со успех и во Формула 1 и во серијата Can-Am, со повеќе од 40 победи. Партнерството потоа беше обновено за Ле Ман во 90-тите години, со познатиот McLaren F1 GTR кој возеше во боите на Gulf во текот на целата деценија.

Глобално признат и доверлив бренд со препознатливиот портокалов диск, Gulf сега е синоним ширум светот за производи со висок квалитет, иновации и техничка извонредност, усогласувајќи се директно со клучните атрибути на Мекларен.

Од 2021 година, Gulf ќе стане префериран снабдувач на лубриканти за McLaren Automotive, каде за сите автомобили ќе бидат користени Gulf лубрикантите и Gulf горивата оптимизирани за мотори со високи перформанси. Gulf брендот ќе биде исто така прикажан на сите McLaren Automotive PURE настани за клиенти кои ќе се одржуваат низ целиот свет, на опремата на тимот и во малопродажбата.

Покрај тоа, мал и ексклузивен број на клиенти ќе добијат можност да имаат свои рачно бојадисани суперавтомобили „McLaren“ од страна на „McLaren Special Operations“, со иконските бои на Gulf тркачкиот тим од 90-тите кои ќе потсетуваат на F1 GTR Le Mans автомобилот од тоа време.

За почеток на партнерството, брендот „Gulf“ ќе биде интегриран во тимот на Мекларен Формула 1 од британското Гран-при 2020 година во Петок 31 јули – Недела 2 август. Логото ќе биде претставено и на опремата на персоналот на Мекларен Ф1 во текот на сезоната, вклучително и преку возачите на трките Ландо Норис и Карлос Саинз и екипажот на Пит Мекларен. Gulf брендот ќе се појави и на капаците на моторот и на крилните ретровизори на тркачките автомобили McLaren MCL35.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK