Лада произведува автомобили без воздушни перничиња!

ОБЈАВЕНО НА:

Буџетскиот модел на Лада повторно е пуштена без важен безбедносен систем. Во ноември, Lada Granta почна да излегува од производната лента во Тољати без воздушни перничиња. Причината е недостаток на компоненти. АвтоВАЗ немаше време да се подготви за санкциите наметнати од САД и да воспостави снабдување со воздушни перничиња, пишува Avtograd News на социјалната мрежа Вконтакте во врска со изјавата на првиот потпретседател на компанијата за стратегија и технички развој Евгениј Шмелов.

Прес-службата на АвтоВАЗ објави дека антикризна верзија без воздушни перничиња може повторно да се појави во понудата на Granta, „што одговара на прописите и правилата што се во сила во Русија“.

Добро упатените во состојбите во компанијата веќе пријавија нов недостиг на воздушни перничиња во октомври 2023 година. Кон средината на минатиот месец, автомобилскиот гигант ги пушти Granta и Niva најмалку два дена без нив. Некомплетните автомобили се вели дека се складирани на паркинг во Толјати, во очекување на пристигнувањето на деловите.

Ова не е прв пат Lada Granta да нема воздушни перничиња. Во 2022 година, поради кризата со снабдувањето, светот виде поедноставена имплементација без „софистицирана“ електроника и воздушни перничиња. Во есента истата година, АвтоВАЗ објави дека успеал да го реши проблемот со достапноста на компонентите и ги зголеми цените.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK