Кварталната добивка на Toyota скокна за 78 отсто

ОБЈАВЕНО НА:

Во првиот квартал од деловната година, јапонскиот производител на автомобили Toyota оствари нето добивка од 1.310 милијарди јени (8,35 милијарди евра), што е за 78 отсто повеќе од претходната година. Приходите од продажба се зголемија за 24,2 отсто на 10,55 трилиони jeni. Продажбата на возила се зголеми за повеќе од осум проценти.

Најголемиот светски производител на автомобили по бројот на продадени возила од почетокот на април до крајот на јуни продал 2,538 милиони возила Toyota и Lexus, што е за 8,4 отсто повеќе во однос на истиот период лани.

Продажбата се зголеми на сите пазари, особено во Јапонија и на други места во Азија. Минатата година, автомобилската индустрија и многу други производители се соочија со прекини во снабдувањето, вклучително и чипови, и беа принудени да го намалат производството.

Компанијата ја подобри продажбата, а за резултатот придонесе и зголемувањето на цените на автомобилите. На резултатот влијаеја и курсните разлики – поради послабиот јен и разликите во курсевите на другите валути, оперативната добивка беше повисока за 115 милијарди јени. Од друга страна, повисоките цени на материјалите ја чинеа компанијата 230 милијарди јени, пренесува француската новинска агенција АФП.

Toyota го задржа насоките за целата година, очекувајќи нето добивка од 2,58 трилиони јени, што е за 5,2 отсто повеќе од претходната фискална година, а приходите од продажба се очекува да пораснат за 2,3 отсто до 38 билиони јени, пренесува германската агенција за печатење dpa.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK