Колку чини замена на батерија на Tesla

ОБЈАВЕНО НА:

Замената на батеријата на електричниот автомобил Tesla може да чини половина од цената на автомобилот. Ова го пренесува изданието Insider, при што новинарите на медиумите се повикуваат на извештај на компанијата Recurrent, според кој најевтината батерија за Tesla чини 5.000 долари, а во оваа сума не се вклучени трошоците за самата замена.

Интересно е тоа што кај некои модели, како Model S и Model X, може да чинат и до 20.000 долари за замена на батеријата.

Експертите забележуваат дека трошоците за одржување на електричниот автомобил зависат од верзијата на автомобилот. Тие тврдат и дека траењето на батеријата зависи од начинот на полнење и околината во која се управувало електричното возило.

Авторите на публикацијата се на мислење дека новата батерија за електричен автомобил е скапа, но батеријата обично не треба многу често да се менува. Да, Tesla има гаранција за батеријата од 150.000 милји, или околу 240.000 километри или 8 години, кое и да се случи прво.

Според Recurrent, електричниот автомобил обично се „фрла“ пред да истроши батеријата: по 320.000 километри во САД и 240.000 километри во Европа.

 

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK