Хибридна верзија и за Ford Fiesta Van

ОБЈАВЕНО НА:

Како дел од модификациското портфолио на Fiesta и леснотоварната верзија Fiesta Van доби нова и прва по родот хибридна верзија Fiesta Van EcoBoost Hybrid.

Исто како и за Fiesta EcoBoost Hybrid и нејзината „работна“ модификација ветува подобрена економичност на горивото без да влијае на волуменот на товарниот простор и капацитетот на товарот. Компактниот модел продолжува да нуди слободен простор од еден кубен метар и можност за транспорт на товар со тежина до 531 килограм.

Ford Fiesta Van EcoBoost Hybrid, кој ќе биде достапен за нарачка од август годинава е опремен со EcoBoost Hybrid (48-волти) хибриден погон со еднолитарски трицилиндричен бензинот турбомотор со максимална моќност од 125 коњски сили.

Подобрувањето до 6 проценти во економичноста на горивото е резултат на електрификацијата на погонот, што ја поддржува работата на главниот мотор со внатрешно согорување со вртежен момент до 50 Нм при мала брзина, како и на системот за пилот-идустрија за деактивирање на еден од трите цилиндри на моторот при рамномерно движење без товар. Последното рестатирање на цилиндарот трае минимални 14 милисекунди.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK