Grabber A/S 365 – нова гума од General Tire за СУВ возила

ОБЈАВЕНО НА:

Се поголемата популарност на СУВ сегментот ја носи и потребата на користење на квалитетни гуми на возилата. Секој производител се обидува да понуди некоја новина и да се обиде да ги убеди купувачите дека токму нивните гуми се најсоодветни за возилото и условите во кои ќе се користат.
General Tire, бренд за гуми со богата традиција со своето американско наследство, нуди широк спектар на гуми кои ги задоволуваат и Европските потреби.
Со два модели на летни гуми за автомобили, шест теренски и off-road модели за 4×4 и SUV, гума за лесни комерцијални возила и комбиња и нов сеопфатен модел за 4×4 и SUV, брендот може да ги исполни практично сите потреби од гуми.

Летните гуми од General Tire се познати по својата економичност, безбедност и стабилни перформанси. Продажната понуда на брендот, дизајнирана да ги задоволи европските потреби, вклучува по нешто за речиси секаков вид автомобили, SUV и комбе. Оваа сезона новитет е сеопфатна гума за СУВ сегментот – Grabber A / S 365.

Со новиот адут на компанијата можевме да се запознаеме и нив директно дружење и тестирање на оф роуд патека, во близината на Скопје. Мото крос патеката во Ормах беше речиси иделано место да се видат и делумно почувствуваат квалиттите на Grabber A / S 365.

фото: Слободан Ѓуриќ

Во новата гума General Tire ги обединува екстра-робусните перформанси на SUV гумите со цело годишна сигурност. За да се постигне ова, дизајнерите на гуми создадоа шара со цврсти раменски блокови за висок зафат на влажни и суви површини. Широките жлебови во шарата и помеѓу блоковите на рамото растураат вода и брзо се вртат, додека жлебовите во централните блокови на шарите им помагаат на пневматиците да обезбедат висок притисок на типичните зимски патишта.

фото: Слободан Ѓуриќ

Постои ефективна распределба на работната сила помеѓу различните делови на шарата: надворешните раменици се дизајнирани за потребите за лето, додека централниот дел од гумата е погоден за зима. Grabber A / S 365 ја должи својата висока економичност на многу избалансирана дистрибуција на притисокот на стапалото, што придонесува за еднакво абење, додека челичниот појас со висока цврстина ја штити повеќе сезонската гума од оштетување при контактот. General Tire има пет големини за 17-19-инчи тркала во својата постава, погодна за SUVs од европски и азиски производители.

За оние што не знаат, General Tire е основана во 1915 година, и е со седиште во Форт Мил, Јужна Каролина. Од самиот почеток на постоењето брендот прави гуми за сите видови моторни возила. Компанијата е купена од Continental во 1987 година. Денеска, во светот, General Tire произведува гуми за автомобили, камиони и индустриски апликации, како и специјални гуми за 4×4 возила.

За повеќе детали за новата гума на Grabber A / S 365 можете да ги посетите салоните на Мотоцентар.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK