Toyota Camry ја покажа 9. генерација кој ќе има само хибриден мотор

ОБЈАВЕНО НА:

Сегментот на луксузни лимузини во последно време губи од својата популарност, а СУВ моделите се популарни како никогаш досега. Но, некои производители остануваат на ставот дека во својата понуда треба да имаат и лимузини. Во светот има многу кои сакаат ваков тип на автомобили.

Луксузната лимузина Toyota Camry, која сè уште ужива сериозен интерес кај клиентите, беше целосно обновена, задржувајќи ја својата платформа, но доби помодерен стил, нови технологии и ажурирана погонска спрега.

Голема промена е што отсега, Camry ќе биде достапен само со хибриден погон. Комбинира 2,5-литарски четирицилиндричен мотор со електрични мотори. Верзијата со погон на предните тркала има два електромотори и произведува 228 КС.

Во верзијата со погон на сите тркала, третиот мотор е поставен на задната оска, зголемувајќи ја вкупната моќност на 235 КС. Двата погонски агрегати работат со електронски контролиран континуирано променлив менувач (eCVT) и литиум-јонска батерија со засега непознат капацитет.

Визуелно, во споредба со 8-та генерација, новиот модел стандардно е опремен со LED фарови, дневни светла и задни светла. „Ocean Gem“ и „Heavy Metal“ се новите достапни опции за боја. Camry е опремен со 7-инчен дигитален километража и 8-инчен инфозабавен екран.

Моделите XLE и XSE имаат дисплеј од 12,3 инчи за читање и мултимедијални функции. Технологијата поддржува безжични технологии Apple CarPlay и Android Auto и има подлога за безжично полнење. Повисоките оценки нудат и 10-инчен head-up дисплеј. Достапен е и стерео JBL со девет звучници.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK