Германците се жалат: На пазарот нема мали автомобили со пристапни цени

ОБЈАВЕНО НА:

На пазарот на нови автомобили во Германија има недостиг од помали возила по пристапни цени, што се потенцира поради слабата понуда.
„Порастот на цените на автомобилите и прекинот на производството на бројни помали модели влијаат на недостатокот на подостапни автомобили на пазарот“, соопшти најголемиот европски автомобилски клуб, германскиот АДАК (ADAC).

АДАК ги критикува производителите на автомобили што речиси не пласираат помали модели на пазарот, а Volkswagen и Peugeot го прекинуваат производството на нивните помали модели Up и 108.

Сите четири помали модели достапни по добра цена во Германија – Dacia Sandero, Fiat Panda, Citroen C3 и Mitsubishi Space Star сега ја минаа границата од 10.000 евра и се единствените кои не надминуваат 15.000 евра, се вели во соопштението.

Повеќето од тие модели со само неколку дополнителна опрема ја надминуваат границата од 15.000 евра, а во 2019 година Dacia Sandero со основната опрема чинеше околу 7.000 евра, а сега чини најмалку 11.300 – дури 62 отсто повеќе.

АДАК ја критикува и неможноста да се набави дополнителна безбедносна опрема како што се страничните воздушни перничиња. Од четирите наведени помали модели, само Mitsubishi ја нуди оваа опција, но со доплата во пакет кој чини 6.800 евра.

Од четирите модели под 15.000 евра, два модели, Dacia Sandero и Citroen C3, исто така се во пад во однос на последната проценка – наведува АДАК.

Помеѓу 2020 и 2023 година, цените експлодираа, како што веќе истакна АДАК, а тоа влијае и на основните модели: меѓу 2017 и 2023 година малите автомобили поскапеа за 35 отсто, а микро автомобилите за дури 55 отсто.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK