Daimler ја продава фабриката во Франција

ОБЈАВЕНО НА:

Еден од најголемите германски производители на автомобили Daimler соопшти дека ја продава својата фабрика во францускиот град Хамбах. Во оваа фабрика Daimler го произведува малиот автомобил Smart, а за таа цел работат околу 1.600 работници.

Директорот на компанијата, Каленијус, за германските медиуми изјави дека оваа одлука следи како последица на пандемијата од коронавирусот како и имплементацијата на новиот стратешки план чија цел е зголемување на ефикасноста и профитабилноста.

Инаку Daimler потпиша и договор за соработка со кинески Geely за заедничко вложување во Smart со што значително ќе се зголеми конкурентноста и профитабилноста на овој бренд.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK