Volkswagen преговара за да произведува и во Индија

ОБЈАВЕНО НА:

Германскиот производител на автомобили Volkswagen е во преговори за партнерство за производство на автомобили во Индија, изјави во петокот главниот финансиски директор Арно Антлит. „Разговорите се многу добри, многу, многу конкретни“, изјави Антлиц за Ројтерс, без детали.

„Разгледуваме различни опции… но има јасна можност за соработка… во сегментот на патнички автомобили“, додаде шефот на германската компанија на конференцијата на Reuters Automotive Europe во Минхен.

Индискиот пазар несомнено има потенцијал, иако е тешко да се заработат пари во Индија бидејќи клиентите бараат поевтини автомобили, изјави шефот на германскиот гигант.

„Мислам дека не треба да го потценуваме пазарниот потенцијал на Индија… поради регулаторната несигурност меѓу САД и Кина, меѓу другото“, објасни тој.

Компанијата моментално има две фабрики во Индија кои минатата година произведоа околу еден процент од возилата испорачани на клиентите ширум светот, а до крајот на деценијата марките на групата сакаат да заземат пет проценти од индискиот пазар.

Škoda веќе најави дека во првата половина на следната година ќе дизајнира и ќе започне со производство на целосно нов модел на компактно спортско корисно возило, наменето за индискиот пазар.

Во февруари, индискиот производител на автомобили Mahindra обезбеди користење на клучните електрични компоненти на отворената платформа на Volkswagen за електрични возила.

Извор: Seebiz

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK