Трамп твитна: Поголеми царини за Toyota!

ОБЈАВЕНО НА:

По критиките упатени кон Ford и некои конфузни забелешки кон GM, сега на удар на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп на „заб“ ја зема Toyota.
Веднаш преку својот твитер профил им се закани со поголеми царини, откако стана јасно дека американската верзија на Corolla ќе почне да се произведува во Мексико во 2019 година.

Од Toyota стигна демантот дека тоа што отвараат нова фабрика во Мексико нема да ги загрози работните места во САД. Во последните 30 години Toyota им авложено повеќе од 21,9 милијарди долари во нивни работни операции во САД, им а10 фабрики, повеќе од 1.500 продажни салони и 25 милиони возила, и околу 136.000 вработени.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK