Дизелгејт ништо не им може: Половните возила на VW најмногу вредат во Европа

ОБЈАВЕНО НА:

Користените (половни) возила на Volkswagen ја задржаа својата вредност во Европа и продолжуваат да доминираат во однос на конкуренцијата, иако компанијата минува низ криза која му нанесе штета на имиџот на брендот и воопшто на дизелските моторои, потврдуваат од агенцијата за кредитен рејтинг Муди.

Тоа покажува дека ова ќе продолжи да го поддржува извршувањето на договорите за хартиите од вредност поддржани од VW, во кои резидуалните вредности се ризик ако тие паднат под вредноста на неизвршениот долг на автомобилски кредити, на клучните пазари во Германија, Велика Британија, Франција и Шпанија.

Но агенцијата за рејтинг соопшти дека очекува негативен притисок врз вредноста на дизел возилата да се зголеми, бидејќи регулативата против дизел може да стапи во сила во градовите како што се Мадрид, Милано, Париз и Штутгарт, како и во Британија.

“Очекуваме дека во 2017 година ќе видиме поголем пад во процентот на продадени нови дизел возила, а оваа промена во побарувачката на потрошувачите ќе биде повторена на пазарот на користени автомобили. Ова ќе ги одрази построгите прописи поврзани со дизел возилата на повеќето пазари”, се вели во соопштението.

Баварија претходно соопшти дека склучи договор со BMW, Audi и MAN за намалување на загадувањето на дизелските мотори, при што производителите на автомобили ветуваат дека ќе ги намалат емисиите од постарите модели и дека владата планира да ги поттикне продажбите на нови и поефикасни автомобили.

Тоа се совпадна со предупредувањето на германскиот автомобилски клуб ADAC, кој е најголем и највлијателен во Европа, да ги отпушти планираните купувања на дизелски возила, додека технологијата Euro-6D која е поефикасна за гориво ќе стане достапна во новите модели оваа есен.

Поради поефикасното корење на горивото и намалувањето на емисиите на јаглероден диоксид во споредба со автомобилите со бензински мотор, трите најголеми производители на автомобили во Германија инвестираат многу во дизел-технологијата.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK