Daimler е број 1 за луксуз

ОБЈАВЕНО НА:

Германски Daimler годинава ќе заврши како најголем и најпрофитабилен производител на луксузни возила на светот, и тоа четири години пред планираното. Ова го потврдил Дитер Цече, извршниот директор на компанијата.

Целта на компанијата бил до 2020 година да бидат најголем светски производител на возила од премиум сегмент. Ова беше најавено во 2011 година.

Оделот на патнички возила на Mercedes Benz годинава ќе продаде повеќе од два милиони возила, и според продажба ќе ги престигне и Audi и BMW.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK