Aston Martin добива кинески акционери – влегува Geely

ОБЈАВЕНО НА:

Zhejiang Geely Holding Group (Geely Holding), најголемата кинеска приватна автомобилска компанија, објави дека групацијата купила 7,6% од акциите на производителот на луксузни автомобили Aston Martin Lagonda Global Holdings (Aston Martin).

„Задоволство ни е да ја објавиме нашата инвестиција во Aston Martin и веруваме дека со нашата воспоставена експертиза и понуда во областа на технологијата, Geely Holding може да придонесе за идниот успех на Aston Martin“, коментира Даниел Ли, извршен директор на кинескиот гигант.

„Со нетрпение очекуваме да ги истражиме потенцијалните можности за ангажирање и соработка со Aston Martin додека тој продолжува да ја спроведува својата стратегија за постигнување долгорочен, одржлив раст и зголемена профитабилност“, додаде Ли.

Во моментов, дел од Geely Holding се и пилот иницијатива на гигантот Geely Auto и производителите како што се Lotus, Smart, Volvo и други, како и производителиte на целосно електрични автомобили како што се LYNK & Co и Zeekr.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK