Lexus LBX e полуксузниот брат на Yaris Cross

ОБЈАВЕНО НА:

Toyota Yaris Cross дебитираше пред околу две години како мал кросовер со висок клиренс и опционален погон на четири тркала. Сега, овој мал кросовер ја има својата полуксузна алтернатива во форма на новиот Lexus LBX.

Позициониран под поголемиот UX и ја користи истата платформа GA-B, но со целосно редизајнирана надворешност и внатрешност.

LBX е долг 4,19 метри, широк 1,83 метри и висок 1,55 метри. Меѓуоскиното растојание е точно 2,58 метри, а тежината е 1280 килограми. Димензиите се нешто поголеми од Toyota, но тоа главно се должи на промените во дизајнот. Како и неговиот брат или сестра, моделот ќе биде достапен со 4×4 и погон на предните тркала.

Под хаубата се наоѓа 1,5-литарски бензински мотор со три цилиндри. Поддржан е од електромотор и заедно со него моќноста достигнува 134 коњски сили, а вртежниот момент достигнува 185 њутн метри. Забрзувањето од 0 до 100 km/h трае 9,2 секунди.

Во однос на внатрешноста, можеме да најдеме полуксузни материјали по изглед со 12,3-инчен дигитален одометар пред возачот и 9,8-инчен екран во средината на контролната табла. Аудио системот е Марк Левинсон со 13 звучници и сабвуфер. Продажбата ќе започне до крајот на оваа година.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK