Mercedes влегува во Формула Е, се откажува од DTM

ОБЈАВЕНО НА:

Конкуренцијата во Формула Е станува сѐ поголема откако и Mercedes објави дека ќе ги следи стапките на неговите ривали Audi и BMW со тоа што ќе се приклучи на ова натпреварување. За сметка на влезот во Формула Е, компанијата ќе го напушти DTM првенството.

Влезот на Mercedes во Формула Е е најавен за сезоната 2019/2020. Audi прв ќе се приклучи веќе од 2017/2018, а од следната 2018/2019 и BMW.
Mercedes се натпреваруваше во DTV 26 сезони им аостварено 183 победи, 128 пол позиции и плус уште 50 искачувања на подиумот. Има и 10 титули за возачи во истото првенство.

Одлуката на Mercedes за влез во Формула Е доаѓа како одлична најава за серијата на електрични возила што компанијата планира да ги понуди на пазарот.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK