Анкета: Шуми е најдобриот возач на сите времиња во Ferrari

ОБЈАВЕНО НА:

Михаел Шумахер доби дури 50 проценти од гласовите во анкета во која се гласаше за најдобриот возач на Ferrariна сите времиња. Легендарната компанија која е дел од Ф1-натпреварувањето уште од првата трка имала голем број на одлични возачи, но сите го паметат она што Шумахер го направи за нив.

Ferrari слави 70 години од постоењето, а за таа цел магазинот F1 Racing изготви ангека i се гласаше за 38 возачи кои ја освојувале титулата од 1950 година досега. Во гласањето половина гласаа за Шумахер кој има голема предност пред Кими Раиконен, Жил Вилнев и легендарниот Хуан Мануел Фанџо.

Во топ 10 има многу возачи коишто се легендарни, а оставиле свој белег зад воланот на Ферари во Формула 1, а од активните на 12. позиција се најде и Фелипе Маса.

ТОП 10 на најдобри возачи на Ферари во Ф1 (АНКЕТА).
1. Мајкл Шумахер – 50,1%
2. Кими Раиконен – 12,4%
3. Жил Вилнев – 10,3%
4. Хуан Мануел Фанџо – 5,6%
5. Ники Лауда – 5,4%
6. Фернандо Алонсо – 5,3%
7. Најџел Мансел – 1,6%
8. Алан Прост – 1,4%
9. Алберто Аскари – 1,4%
10. Себастијан Фетел – 1,3%

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK