Алонсо останува во McLaren и во 2018

ОБЈАВЕНО НА:

Двојниот светски првак во Формула 1, Фернандо Алонсо ќе остане во тимот на McLaren и следната сезона. Потврдата доаѓа пред трката за ГН на САД што треба да се вози викендов. Партнер на Алонсо во тимот ќе му биде дебитантот Стофел Вандорм кој беше потврден уште во август.

Шпанецот ја вози својата најтешка сезона бидејќи има проблеми со болидот и моторот на Honda, и се наоѓа на 16 место во генералниот пласман. Тој отворено го критикуваше снабдувачот на мотори, Honda бидејќи не успаја да му обезбедат мотор со кој би се борем за подиум. Последен пат на подиум Алонсо беше во 2015 година.

Со моторите на Renault, Алонсо освои две титули

Од следната сезона McLaren ќе ги користи моторите на Renault, и сега за Алонсо повторно постои надеж дека ќе има конкурентен болид.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK