Избрани петте најдобри грчки острови за одмор

ОБЈАВЕНО НА:

Грција е дестинација која е најмногу посетувана од македонските туристи, па иако можеби Халкидики е најблиското и најпосетувано место, се повеќе се откриваат островите и се посакувана дестинација.

Кефалонија, најголемиот од јонските острови, со своите смарагдни планини, осамени заливи и подземни езера, беше прогласен за најдобар грчки остров од страна на списанието „Which?“.

Обилните песочни плажи, совршената глетка и недостигот од гужви се главните фактори кои го прават островот, на западниот брег на Грција, најпопуларен меѓу туристите кои учествувале во истражувањето. “Which?” побара од повеќе од илјада посетители да ги оценат 10-те главни грчки острови врз основа на фактори како што се плажите, атракции, пејзажи и цени.

Кефалонија беше единствениот остров што доби пет ѕвезди во категоријата „мир и тишина“со вкупно 85 проценти.
Посетителите биле особено воодушевени од пејзажот на островот, опишувајќи го како „зачудувачки“, а еден особено ја пофали „прекрасната и затскриена“ плажа во Ерисос, во близина на Фискардо, до која може да се стигне пеш низ шумата.

Кефалонија
Кефалонија

„Ако планирате бегство од грчки остров, ќе бидете разгалени за избор. Додека сите острови се полни со сонце, море и песок, секој остров има свој посебен карактер и скриени скапоцени камења за откривање. Оваа година, сите Најдобро оценетите острови понудија шанса да избегаат од толпата – Кефалонија, Скијатос и Лефкада се одвоија од „групата“ со високи оценки за мир и тишина“, вели уредникот на магазинот „Which?“ Џо Родс продолжи:

Кефалонија и го „украде“ првото место на минатогодишниот победник Лефкада, кој годинава го освои второто место, благодарение на бујниот пејсаж, недопрените плажи и грубото крајбрежје.

Лефкада

„Изнајмете брод и поминете го денот пловејќи околу островот, застанувајќи во прекрасните мали села и таверни покрај морето. Тоа е најдобриот начин да ја истражите Лефкада“, вели еден учесник во истражувањето.
Друг го опиша островот како „идеален за сурфање на ветер, планински велосипедизам и пешачење“ и „во голема мера недопрен од масовниот туризам“.

Изедначено во борбата за второто место, со 84 отсто е Скијатос. Лефкада постигна малку повисоки резултати кога станува збор за храна и пијалок, но Скијатос го надополни со своите 70 прекрасни плажи. Згора на тоа, дури 70 отсто од посетителите велат дека по првата посета би се вратиле на Скијатос.

Опишано е како „уникатно шармантно место“, преполно со гостопримство и добра рамнотежа помеѓу енергичниот ноќен живот и спокојните морски пејзажи.

Исто така, се истакнува како совршена основа за истражување на други острови, како што се Скопелос и Алонисос. Има и патувања со брод од градот Скијатос до познатата плажа Лаларија со карпестиот лак – според локалната легенда, оние кои пливаат низ сводот ќе останат млади засекогаш.

Крит

Четвртото место му припадна на Крит. И покрај тоа што секоја година привлекува повеќе од пет милиони туристи, истражувањето покажа дека најголемиот остров во Грција се уште има многу простор. Еден посетител рече дека Франгокастело на јужниот брег нуди милји празни плажи, дури и во екот на сезоната. Сепак, повеќето туристи на островот се држат до северниот брег, оставајќи ги внатрешните маслинови градини, лозја, планини и долини релативно тивки.

Петтото место, со оценка од 82 отсто, му припадна на Крф, со препорака да се бараат „непропустливи заливи“ со чиста, топла и плитка вода.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK