Три во едно: Skoda на CNG, бензин и струја

ОБЈАВЕНО НА:

SKODA ја претстави иднината на автомобилскиот свет на саемот за автомобили во Женева 2018. Чешкиот автомобилски производител за прв пат презентира возило со CNG, бензин и електричен погон.

Новиот SUV дизајнерски јазик, SKODA VISION X, исто така има нов конфигуриран хибриден систем. Особено одржливиот погонски концепт со комбинација на CNG / електричен мотор обезбедува спонтана испорака на енергија, зголемена агилност и ниски емисии на CO2 од само 89 г / км. VISION X се движи со погон на предни, задни или четири тркала по потреба.

„Во SKODA AUTO, развојот и подготовките за мобилноста на иднината се во полн замав“, вели Кристијан Струбе, член на одборот за технички развој на SKODA AUTO. „Со хибридниот концепт SKODA VISION X, ние отвораме поглед кон иднината на нашите модели. CNG возилата се чисти и ефтини. Покрај тоа, со хибридот, нашите клиенти можат да искусат возење со нулта емисија.“

Исклучително одржливиот концепт на урбаниот кросовер на FlexGreen е нагласен со импресивна комбинација на CNG (компресиран природен гас), бензински мотори и двата електрични мотори. Новата технологија ги намалува емисиите на CO2 на само 89 г/км.

Моторот со внатрешно согорување е 1.5-литарски TSI G-TEC четирицилиндричен турбо мотор специјално дизајниран за употреба со CNG (компресиран природен гас). Уредот CNG произведува максимална моќност од 96 kW (130 hp) и максимален вртежен момент од 250 Nm. Еден CNG резервоар се наоѓа под задното седиште; вториот зад задната оска. CNG единицата ја движи предната оска; електричниот мотор ја вози задната оска, која се активира доколку е потребно – за да се вклучи дополнителна моќност при стартување (ефект на засилување) или да се подобри влечната сила на мазните површини и надвор од патот.

VISION X е првото возило со погон на сите тркала на SKODA без карданско вратило. Ова има јасни придобивки: помала тежина автоматски значи помала потрошувачка. Освен тоа, електричниот мотор стартува само кога е потребно. Два електрични мотори го поддржуваат CNG погонот. Уредот со погон на четири тркала се состои од мотор со внатрешно согорување опремен со еден од двата електрични мотори – генератор за стартен погон (BSG) и вториот електричен мотор на задната оска, напојуван со 48-волти литиум-јонски батерија.

Благодарение на обновувањето, литиум-јонската батерија се полни за време на возење: За време на сопирањето и движење во неутралnа брзина, VISION X ја претвора кинетичката енергија во електрична енергија и подоцна ја користи оваа енергија за возење. Максималниот вртежен момент од 70 Nm е достапен од застој, значително интензивирајќи ја спонтаноста при стартување и агилноста при кратки забрзувања. Предностите на батериите за полнење вклучуваат мала тежина, поголем капацитет и прифатлива цена.

Конецптот се движи со погон на предни, задни или четири тркала по потреба. Заден погон носи 1000 Nm до патот, а моделот има опсег до 650 километри, благодарение на дополнителниот за резервоарот за гориво.

Перформансите на системот на двете погонски единици овозможуваат ŠKODA VISION X да забрза од 0 до 100 км/ч за 9,3 секунди, со максимална брзина од 200 км/ч.

Соопштение на Порше Македонија

Следете не и на:

24AUTO NETWORK