Squad е прво градско соларно возило – цената ќе му биде околу 6.000 евра

ОБЈАВЕНО НА:

Електричните градски автомобили се популарни во Европа и Squad Mobility влегува во рингот со новиот модел на соларна енергија. Наречено Squad (Solar Quad), возилото е замисла на поранешните вработени во Lightyear, Роберт Ховерс и Крис Клок, кои замислиле возило со прифатлива соларна енергија за секого.

Овој електричен модел е со две седишта што го „премостува јазот помеѓу автомобилите и возилата на две тркала“, како што се скутери и мопеди. Се одликува со релативно базичен дизајн, кој вклучува големи прозорци, отворена каросерија и стилски тркала. Тие се споени со отстранливи врати и соларен панел поставен на покрив.

Се тврди дека панелот н апокривот може да обезбеди до 20 км. досег на ден. Тоа е забележливо бидејќи компанијата вели дека просечниот корисник на градски автомобил во Европската унија патува само околу 7,5 12 километри дневно.

Бидејќи не секогаш може да се смета на сончево време, Squad има пакети со батерии што може да се заменат што им овозможуваат на сопствениците да заменат батерија која е речиси празна за батерија што е целосно наполнета. Пакетот батерии може да се отстрани за полнење на редовните приклучоци во домаќинството и тие се планирани да му дадат опсег до 100 км.

Внатрешноста е релативно едноставна. Squad има дигитална табла со инструменти и достапен систем за контрола на климата. Моделот има и држач за телефон, па сопствениците можат да го користат својот паметен телефон за навигација и инфозабава.

Squad е прво градско соларно возило

На планот на перформансите, нема многу што да се каже бидејќи моделот се планира да има два електромотори поставени назад кои произведуваат комбинирана моќност од 5 КС. Тоа не е многу, но треба да му даде на возилото максимална брзина од 45 км/ч.

The Squad се планира да биде лансиран следната година со основна цена од 6.250 евра без ДДВ. Компанијата во моментов прифаќа пред-нарачки и тие исто така имаат планови да понудат помоќна варијанта со четири седишта која може да достигне брзина од 70 км/ч.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK