Специјално Porsche 911 S/T по повод 60 годишнината – цената е речиси 300.000 евра

ОБЈАВЕНО НА:

Porsche ја прославува 60-годишнината од 911 со специјално издание направено за максимално уживање во возењето: во ограничена серија од 1.963 примероци, Porsche 911 S/T нуди лесен дизајн и пуристичко возачко искуство. За прв пат, 386 kW (518 КС) мотор со високи вртежи од 911 GT3 RS ја испорачува својата моќ на патот преку рачен менувач и лесната спојка.

Porsche прикажа уште една варијација на 911 и ја откри S/T модификацијата, која комбинира елементи од GT3 Touring и GT3 RS. Спортското купе на прв поглед не изгледа толку агресивно како GT3 RS, но под хаубата го крие својот 4.0-литарски шестцилиндарец со моќност од 518 коњски сили. Менувачот е чисто механички со полесна спојка и замаец и заден погон.

Благодарение на екстремно лесните браници, хаубата, покривот, вратите и другите панели, 911 S/T може да се пофали со најниската тежина досега постигната за модел. Вагата покажува точно 1.528 килограми, што е помалку дури и од GT3 Touring со рачен менувач. Напред има воздушни канали како 911 GT3 со пакетот Touring. Компанијата додава мала Gurney капак на активниот заден спојлер.

Внатрешноста на 911 S/T е достапна со кофа седишта во пластика засилена со јаглеродни влакна или четиринасочно прилагодливи спортски седишта. Тапацирот е достапен во платно со црни риги или двобојна кожа. Контролната табла и часовникот на пакетот Chrono имаат зелени акценти.

911 S/T е достапен со опционален Heritage Design Package. Доаѓа со надворешност Shore Blue Metallic и тркала Ceramica White. Купувачите можат да нарачаат броеви од 0 до 99 за круговите на секоја врата. Значките се во класичен дизајн на Porsche и се појавуваат на предната табла, централните капаци на тркалата, воланот и потпирачите за глава.

Porsche 911 S/T

Новото Porsche 911 S/T сега може да се нарача за 292.187 евра со вклучен ДДВ. Heritage Design Package чини 17.505 евра со вклучен ДДВ. Chronograph 1 – 911 S/T е достапен за 11.950 евра.

 

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK